تبلیغات
پایگاه مجازی هیئت مبارکه امام محمد تقی الجواد(ع) کاشان - (در فضیلت زیارت عاشورا)

href="http://www.1abzar.com">اسلایدر

 پایگاه مجازی هیئت مبارکه امام محمد تقی الجواد(ع) کاشان
 
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى وب سایت جدید هیئت امام جواد(ع)www.imamjavadkashan.comتُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
توضیح توضیح توضیح توضیح توضیح
 وب سایت جدید هیئت امام جواد(ع)www.imamjavadkashan.com   www.imamjavadkashan.ir
(در فضیلت زیارت عاشورا)
نویسنده ابوالفضل شیخی مفرد در 08:35 ق.ظ | نظرات()

چشمه محبّت و معرفت
(در فضیلت زیارت عاشورا)

اشاره:

در مجله 6 - 255 بحثى پیرامون فضیلت زیارت عاشورا تحت عنوان چشمه محبّت ومعرفت تقدیم خوانندگان گرامى نمودیم و بعلت فشردگى مطالب شماره‏هاى بعد موفق به درج بقیه بحث نشدیم كه با عرض پوزش اینك ادامه مقاله تقدیم شما عزیزان مى‏گردد.

ارمغان جاویدان‏

زیارت عاشورا آن چنان اثر معنوى و جاویدان دارد كه اگر كسى به خواندن آن مداومت و مواظبت داشته باشد ودر این طریق اخلاص و وارستگى را در نظر بگیرد بارقه ملكوتى آن قادر است موجبات سعادت آدمى را در عالم آخرت و سراى جاوید فراهم سازد. دكتر محمد هادى امینى فرزند علامه امینى، نوشته است: در شب جمعه‏اى قبل از اذان صبح پدرم را در عالم رؤیا مشاهده كردم در حالى كه بسیار خرسند، شادمان و آرام به نظر مى‏رسید، جلو رفتم و پس از سلام و دست بوسى گفتم: پدر جان، در آنجا چه عملى باعث سعادت و نجات شما گردید؟ پدرم گفت چه مى‏گویى؟ بار دیگر عرض كردم: آقاجان! در آنجا كه اقامت دارید، كدام عمل موجب آسودگى شما گردید كتاب الغدیر یا سایر تألیفات شما؟ یا تأسیس بنیاد و كتابخانه امیرالمؤمنین(ع) پدرم پاسخ داد نمى‏دانم چه مى‏گویى؟ قدرى روشن‏تر سخن بگو. گفتم: آقاجان! شما اكنون از بین ما رخت بربسته‏اید و به سراى سرور انتقال یافته‏اید. در آنجا كدامین عمل شما را از مشكلات و سختى‏هاى عالم برزخ رهانید. علامه امینى درنگى نمود و سپس فرمود: فقط زیارت اباعبدالله الحسین(ع)! عرض كردم: شما مى‏دانید كه اكنون روابط بین ایران و عراق تیره شده و راه كربلا بسته است. براى زیارت چه كنیم؟ فرمود در مجالس و محافلى كه براى عزادارى امام حسین(ع) بر پا مى‏شود شركت كنید. ثواب زیارت امام حسین(ع) را به شما مى‏دهند. سپس فرمود: فرزندم! در گذشته بارها به تو یادآور شدم و اكنون نیز به تو توصیه مى‏نمایم كه زیارت عاشورا را به هیچ عنوان ترك مكن. زیارت عاشورا را دایم بخوان و آن را وظیفه خودت بدان. این زیارت داراى آثار و بركات و فواید بسیارى است كه موجب سعادت و خوشبختى تو در دنیا و عقبى مى‏شود. دكتر محمد هادى امینى مى‏افزاید: علامه امینى باكثرت مشاغل، تألیفات و مطالعات، مواظبت كامل بر خواندن زیارت عاشورا داشت و سفارش به خواندن زیارت مذكور مى‏نمود و بدین جهت خود من نیز سى سال است كه توفیق خواندن زیارت عاشورا را دارم(1) یادآور مى‏شود دكتر محمد هادى امینى روز چهارشنبه 25 آبان سال 1379 در سن 59 سالگى در تهران دار فانى را وداع گفت و پیكرش در باغ بهشت قم به خاك سپرده شد.(2)

گره گشاى زندگى

اهتمام به زیارت عاشورا بركات دنیوى هم دارد و در پرتو معنویت آن مى‏توان از مشكلات زندگى و دشوارى‏ها و مصائب گره گشایى نمود. مرحوم آیة اللّه حاج شیخ عبدالكریم حائرى یزدى (ره) فرموده است: اوقاتى كه در سامرا مشغول تحصیل علوم دینى بودم. اهالى این دیار به بیمارى وبا و طاعون مبتلا شدند و همه روزه عده‏اى بر اثر ابتلا به این عارضه فوت مى‏نمودند. روزى عده‏اى از اهل علم در منزل استادم سید محمد طباطبائى فشاركى اجتماع نموده بودند. ناگهان مرحوم آیة اللّه میرزا محمد تقى شیرازى تشریف آوردند و صحبت از بیمارى وبا شد و این كه همه در معرض خطر مرگ هستند. میرزاى دوم فرمود: اگر من حكم كنم آیا لازم مى‏دانید انجام شود یا نه؟ همه حاضران پاسخ مثبت دادند. فرمود: من حكم مى‏كنم كه شیعیان ساكن سامرّا از امروز تا ده روز مشغول خواندن زیارت عاشورا شوند و ثواب آن را به روح حضرت نرجس خاتون والده ماجده حضرت مهدى (عج) اهداء نمایند تا ان شاء الله این بلا از آنان دور شود. اهل مجلس این حكم را به آگاهى تمامى شیعیان رسانیدند و همه مشغول خواندن زیارت عاشورا شدند. از فرداى آن روز تلف شدن مردمان شیعه به وسیله مرض طاعون متوقف گردید. امّا تلفات اهل تسنن همچنان ادامه داشت، برخى از سنّى‏ها از آشنایان شیعه خود مى‏پرسیدند: دلیل این كه شما به این مرض هلاك كننده مبتلا نمى‏شوید چیست؟ پاسخ دادند: زیارت عاشورا. آنان نیز مشغول خواندن زیارت عاشورا شدند و بدین گونه بلاى مذكور را از خود دور ساختند.(3)
كسى كه زیارت عاشورا مى‏خواهد بخواند، باید درون خویش را از تمایلات نفسانى تخلیه كند، رفتارش را با افراد جامعه بهبود بخشد. در جهت آن مقاصد عالى كه امام حسین(ع) برایشان فداكارى نمود، اهتمام داشته باشد، در استفاده از امكانات زندگى و بدست آوردن رزق و روزى مراعات موازین شرعى را بنماید و یك چراغ معنوى براى خود تدارك ببیند تا با نور امام حسین (ع) روشن شود، بدیهى است از لامپ سوخته نمى‏توان توقّع روشنایى داشت اگر چه به قوى‏ترین منبع نورى هم اتصال داشته باشد. اجسام كدر و كثیف نیز نورى از خود عبور نمى‏دهند پس قلب را باید از آلودگى‏ها زدود و به نور حق آراست.

معارف ناب معنوى‏

زیارت عاشورا دل را با عقیده و ایمان پیوند مى‏دهد و این حالت استوارترین ارتباط آدمى با مكتبش مى‏باشد. اگر چنین پیوندى گسسته شود دیگر انسان از مدار حق فاصله مى‏گیرد و دچار ضلالت مى‏شود و اگر بر این حالت بماند باتلاق رذالت او را به كام خویش فرو مى‏برد. زیارت عاشورا همچون كشتى نجات، انسانى را كه گرفتار امواج متلاطم دریاى حیرت و سرگردانى است و راه به جایى نمى‏برد و نمى‏داند كرانه آرامش كجاست، به ساحل مطمئن مى‏برد و وى را به نور پیوند مى‏دهد. زیارت عاشورا دو بعد را در آدمى تقویت مى‏كند: اشتیاق به حقیقت، ارادت به خاندان عترت، روى آوردن به فضیلت و همگامى با اهل تقوا و اخلاص یك جنبه از آموزش‏هاى ارزنده كلاس درس این زیارتنامه است، بعد دیگرش گسستن از وادى ظلمت، نفرت از اهل ستم، لعن و نفرین فرستادن بر اهل شقاوت و اعلام برائت از دشمنان دین خدا، رسول اكرم (ص) و خاندان او. در این شعار شعور آفرین و زمزمه روح بخش زائر همراهى و همگامى با اهل حق را تمرین مى‏كند، دل دوستان اهل بیت را استوار مى‏نماید و در قلوب دشمنان ارزشها و فضایل هراس و تزلزل ایجاد مى‏نماید. در واقع زیارت عاشورا دو خط حبّ و بغض را به روشنى ترسیم مى‏كند و به خواننده مى‏آموزد چگونه براى پیمودن این مسیر خود را مجهز نماید و چطور مصمم گردد.
زیارت در ژرف گرایى و تجسّم اصول اعتقادى در اعماق وجود انسان نقش ویژه‏اى دارد زیرا موضوع ولایت را در تمامى ابعادش مطرح مى‏نماید و رابطه‏اش را با توحید مشخص مى‏كند و مسئله معاد، برزخ، قیامت و شفاعت را مورد ارزیابى قرار مى‏دهد، زیارت مى‏خواهد به خواننداش بیاموزد: بدون ولایت، اسلام شناخته نمى‏شود و توحید تحقق نمى‏یابد، حاكمیت توحید با ولایت طاغوتى معنا ندارد چنانچه امام رضا(ع) فرموده‏اند: كلمة لا اله الاّ اللّه حصنى فمن دخل حصنى امن من عذابى بشرطها و شروطها و انا من شروطها. در زیارت عاشورا همچون دیگر متون زیارتى، زائر با امام معصوم عهد ولایت مى‏بندد كه پیرو او باشد، در راهش حركت كند و با دشمنان او خصومت داشته باشد. همچنین خواننده زیارت از پیشگاه مقربین درگاه خداوند تقاضاى شفاعت دارد. یا از خداوند مى‏خواهد شفاعت امام را شامل حال او كند و این موضوع او را به رحمت الهى امیدوار مى‏نماید چرا كه اطمینان دارد امام دستش را گرفته و با اذن الهى او را از باتلاق گناه نجات مى‏دهد و در چشمه توحید و تقوا شستشویش مى‏دهد. خواننده زیارت موضوع معاد و حیات آخرت را همراه زیارت به خود تلقین مى‏كند و آن را در وجود خویش ریشه دار مى‏نماید و با تقویت این اعتقاد بیدار مى‏شود و خود را براى فراهم آوردن توشه سراى دیگر كه جایگاه جاویدان اوست مهیا مى‏كند ذكر خدا، یاد اولیاء او، گریستن و زارى نمودن، استغفار و توبه، اسوه بودن امام براى زائر از مسایلى است كه در زیارت بر آنها تأكید مى‏شود و این امور در پالایش روحى و تزكیه درونى زائر اثر مهمى دارد. زیارت عاشورا صحنه روبرو شدن دو چهره حق و باطل در طول تاریخ بشریت بوده و تكرار آن از راه دور و نزدیك و ذكر صد لعن و صد سلام و تقدّم لعن بر سلام زمینه ساز تربیت انسان در مرحله ظلم ستیزى تا مرحله حق جویى است. دعاى علقمه نیز تأیید و تأكید و حتى تشدید این دو جبهه مى‏باشد. دلیل این كه پیشوایان معصوم (علیهم السلام) سفارش‏هاى وافرى بر خواندن زیارت عاشورا نمودند این است كه این متن منوّر در واقع صحیفه امام‏شناسى و مظهر روشن تولّى و تبراست. زیارت عاشورا مى‏آموزد كه چگونه باید حق را یارى كرد و از باطل دورى نمود و در هر مكانى و زمانى راه و رسم امام حسین(ع) را در پیش گرفت و با یزیدیان مبارزه كرد دعاى پس از آن گویاى محتوایى عمیق و بیانگر اشارات معنوى و نكته‏هاى ناب و لطایف عرشى است زیرا نخست درس توحید و اجتناب از شرك را در قالب مضامین عالى به خواننده‏اش آموزش مى‏دهد و در بخش پایانى، شیوه زیارت و توسل به امام حسین(ع) و فرزندش امام سجاد(ع) راتعلیم مى‏دهد.
زیارت عاشورا با سلام بر حضرت اباعبدالله الحسین(ع) آغاز مى‏شود و او را معرفى مى‏كند، در فراز بعدى از عظمت فاجعه عاشورا و چگونگى این مصیبت بزرگ سخن مى‏گوید، آنگاه در فراز بعدى چهار دسته را مورد لعنت قرار مى‏دهد: آنها كه بنیان گزار ظلم بر ائمه بودند، افرادى كه امامان را از مقامشان كنار زدند، كسانى كه آنان را به شهادت رسانیدند و اشخاصى كه زمینه نبرد و جدال با اهل بیت را فراهم نمودند. آنگاه از آنها و پیروان و دوستان این حزب عداوت نزد خداوند بیزارى جسته مى‏شود و به زائر مى‏آموزد كه بگوید: انّى سلم لمن سالمكم و حرب لمن حاربكم الى یوم القیامة. سپس دشمنانى را بر مى‏شمارد كه در بوجود آوردن حادثه عاشورا نقش اساسى داشتند و با مطرح كردن موضوع لعن و نفرین بر بنى امیه و آل مروان مى‏خواهد به شیعه بیاموزد كه ستم دشمنان به عاشورا و چند روز قبل و بعد از آن منحصر نمى‏شود و جور این خاندان استمرار دارد. در فرازهاى بعد از خدا توفیق انتقام گرفتن از خون امام حسین(ع) را همراه امام پیروزمند از اهل بیت پیامبر مى‏خواهد. از پیشگاه پروردگار خواسته مى‏شود كه به خاطر امام حسین(ع) زائر به درگاهش آبرومند گردد چه در دنیا و چه در آخرت و در عبارات بعد با موالات حسینى و برائت از دشمنانش خود را به خدا و رسولش و امیرمؤمنان و امام حسین(ع) نزدیك مى‏كند كه همان موضوع شفاعت در این فراز مطرح مى‏شود. از این بخش، مطالب گذشته تكرار مى‏شود اما به شیوه‏اى خاص و نظمى جاذبه دار. در ادامه از خداوند خواسته مى‏شود كه زائر را در دنیا و سراى آخرت همراه سالار شهیدان قرار دهد و گامهایش را در راه حقیقت استوار سازد و او را به مقام پسندیده‏اى كه امام نزد خدا دارد نزدیك نماید و انتقام خون اباعبدالله الحسین(ع) را در ركاب امام بر حق نصیبش سازد.
در فراز دیگر از خدا خواسته مى‏شود كه زائر در زمره كسانى قرار گیرد كه مشمول رحمت و مغفرت حضرت بارى تعالى قرار گرفته‏اند و آنگاه از خداوند درخواست مى‏شود: خدایا حیات مرا همچون زندگى حضرت محمد (ص) و خاندانش و مرگم رانیز این گونه قرار ده. سپس از شادى امویان در روز عاشورا یاد مى‏شود و لعنت رسول اكرم (ص) بر آنان مورد تأكید قرار مى‏گیرد و به دنبالش از پیشگاه خداوند لعنت بر یكایك ستمگران این خاندان درخواست مى‏گردد، در ادامه صد بار باید عبارت لعن را بر زبان جارى نمود و بر امام حسین(ع) و یارانش صدبار سلام كرد. در پایان بار دیگر به سركردگان ستم لعنت فرستاده مى‏شود و در این حال زائر به سجده مى‏رود و در هنگامى كه به سجده مى‏رود خدا را به دلیل هم جهتى او در این سوگوارى و مصائب عاشورایى سپاس مى‏گذارد و از خداوند آرزوى شفاعت امام حسین(ع) را در روز قیامت مى‏نماید و همراهى و همگامى با سید الشهداء و یارانش را با قدمى صادقانه و استوار مى‏طلبد. بنابراین در زیارت عاشورا بر تولاّ و تبرّا و انتظارى راستین تأكید مى‏گردد و به زائر آموزش مى‏دهد كه همواره براى قیام و انتقام ازجنایتكاران مهیّا باشد و او را چنان پرورش مى‏دهد كه همچون یاران امام حسین آماده هرگونه فداكارى در راه اهل بیت است. به عبارتى دیگر زیارت عاشورا كلاس تعلیم و تربیت نهضت حسینى است و به خواننده آن مى‏آموزد همه مكانها مى‏تواند كربلا باشد و در تمامى اعصار مى‏توان از حماسه عاشورا پیروى كرد و ثابت و استوار در این راه گام برداشت، درس دیگرى كه در زیارت عاشورا نهفته این است كه اگر چه نهضت حسینى از مصائب بزرگ تاریخ تشیع و حتى تاریخ بشریت است و در این واقعه حضرت امام حسین(ع)، خاندان و یارانش شدیدترین ناگوارى‏ها را به جان خریدند و حوادثى جانسوز و تأثّر برانگیز در این قیام نهفته بود ولى علاوه بر آن كه شیعه را براى حمایت از خاندان عترت و ستیز با ستمگران بسیج مى‏نماید فضیلت، معنویت، زیستى سازنده و رشد دهنده را به انسان تعلیم مى‏دهد.

پى‏نوشت‏ها: -
1 - رمز موفقیت بزرگان، ص 82.
2 - روزنامه اطلاعات، شماره 22061، ص 4.
3 - الكلام یجّرالكلام، آیة اللّه سید احمد زنجانى، ج اول، ص 55 -54؛ سیماى فرزانگان، ص 189، داستانهاى شگفت، ص 400 - 399 ؛ گلشن ابرار، ج چهارم، مقاله نگارنده درباره سید محمد فشاركى؛ فیض عرشى، ص 346؛ رمز موفقیت بزرگان، ص 80.

منبع:پاسدار اسلام ـ ش 260  مرداد


یکشنبه 15 مرداد 1396 08:51 ب.ظ
It's remarkable to visit this website and reading the views of all friends
regarding this piece of writing, while I am also
eager of getting experience.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب وبگاه
» مناسبت‌ها و وقایع ماه شوال
» ویژه نامه ولادت حضرت علی اكبر علیه السلام
» میلاد امام جواد(ع)
» سلام بر یاس خوشبوی علی
» احتجاج امام حسن علیه السلام بر مغیره
» شعرو پیامک عید نوروز و ایام فاطمیه
» مقاله به مناسبت میلادحضرت زینب (س)
» اوضاع در اخرالزمان فرمول‌های حیرت‌انگیز قرآنی و تعیین زمان نابودی اسرائیل در اخر الزمان
» وقایع کامل ماه ربیع‌الثانی
» سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه علیهاالسّلام به بلد طیّب قم
» حوادث شب ولادت پیامبر اکرم(ص)
» مرگ یزید بن معاویه
» اس ام اس ولادت حضرت محمد(ص) و امام صادق(ع)
» سالروز و دلایل ازدواج خدیجه(س) با پیامبر(ص)
» پیامک‌های تبریک سالروز آغاز امامت امام عصر (عج)
» غدیری دیگر؛ آغاز امامت امام زمان(عج)
» امام آسمانی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام سوگنامه
» اس ام اس شهادت امام حسن عسگری(ع)
» وقایع و رویدادهای ماه ربیع الاول
» برکات و اعمال ماه ربیع الاول
» نظر شیعه درباره علت شهادت امام رضا(علیه السلام)
» آیا می دانید سرنوشت قاتل امام حسن (علیه السلام) چگونه شد؟
» اعمال آخرین چهارشنبه ماه صفر
» قدرت سیاسی تشیع در اربعین نهفته است
» ارتش بیست میلیونی اربعین نشان گفتمان مقاومت
» مقاله ای کامل در مورد امام موسی کاظم(ع)
» ماه صفر و اعمال آن
» چهل گوهر از صدف زینت عبادت کنندگان(ع)
» حجت الاسلام بی آزار تهرانی: بزرگترین گناه نا امیدی از رحمت پروردگار است
» خواندن مصیبت دروغ، دل امام‌زمان(عج) را خون می‌کند
درباره وبگاه
به وبگاه هیئت مبارکه امام محمد تقی الجواد(ع) کاشان خوش آمدید امید است لحظات خوشی در این وبگاه داشته باشید...در این وبگاه فعالیت ها و مراسم های هیئت مبارکه قرار داده خواهد شد...جهت تعجیل و سلامتی آقا امام زمان...

صلـــــــوات
نظرسنجی
به نظرشماوباتوجه به رسالت این وبلاگ چه مطالبی باعث جذابیت بیشتر آن خواهدشد؟
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
» آقای مصطفی آرام در هیئت امام جواد(ع) کاشان-چهارراه امام جواد(ع) -روضه حضرت رقیه (س) - تاریخ:۱۳۹۳/۰۷/۰۱
» مصطفی آرام روز شهادت امام صادق هئیت امام جواد کاشان قسمت سوم
» فیلم روز شهادت امام صادق(ع) قسمت دوم
» فیلم روز شهادت امام صادق سال 93 قسمت اول
» تصاویر مراسم عزاداری در حرم شاه عبدالعظیم سال93
» تصاویر مراسم عزاداری در حرم شاه عبدالعظیم سال93
» تصاویر مراسم عزاداری در حرم شاه عبدالعظیم سال93
» تصاویر مراسم عزاداری در حرم شاه عبدالعظیم سال93
» تصاویر مراسم عزاداری در حرم شاه عبدالعظیم سال93
» تصاویر مراسم عزاداری در حرم شاه عبدالعظیم سال93
» تصاویر مراسم عزاداری در حرم شاه عبدالعظیم سال93
» تصاویر جدید از سردابه حرم حضرت ابوالفضل
» تصاویر نصب ضریح امام حسین
» تصاویر شب وداع با ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب وداع با ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب وداع با ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب وداع با ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب وداع با ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب وداع با ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب وداع با ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب وداع با ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب آخر ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب آخر ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب آخر ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب آخر ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب آخر ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب آخر ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر شب آخر ماه مبارک رمضان سال 1393
» تصاویر راهپیمایی روز قدس در کاشان سال 93 هئیت امام جواد (ع) چهارراه امام جواد(ع)
» تصاویر راهپیمایی روز قدس در کاشان سال 93 هئیت امام جواد (ع) چهارراه امام جواد(ع)
» تصاویر راهپیمایی روز قدس در کاشان سال 93 هئیت امام جواد (ع) چهارراه امام جواد(ع)
» تصاویر راهپیمایی روز قدس در کاشان سال 93 هئیت امام جواد (ع) چهارراه امام جواد(ع)
» تصاویر شبهای قدر
» تصاویر شب بیست سوم ماه رمضان سال 93 قسمت ادوم
» تصاویر شب بیست سوم ماه رمضان سال 93 قسمت اول
» مراسم عزاداری شب بیست و یکم ماه رمضان سال 93 قسمت اول
» تصاویر شب قدر بیست و یکم سال 93 قسمت ششم
» تصاویر شب قدر بیست و یکم سال 93 قسمت پنجم
» تصاویر شب قدر بیست و یکم سال 93 قسمت جهارم
» تصاویر شب قدر بیست و یکم سال 93 قسمت سوم
» تصاویر شب قدر بیست و یکم سال 93 قسمت دوم
» تصاویر شب قدر بیست و یکم سال 93 قسمت اول
» تصاویر شب قدر نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 1393 قسمت هفتم
» تصاویر شب قدر نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 1393 قسمت ششم
» تصاویر شب قدر نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 1393 قسمت پنجم
» تصاویر شب قدر نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 1393قسمت چهارم
» تصاویر شب قدر نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 1393قسمت سوم
» تصاویر شب قدر نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 1393قسمت دوم
» تصاویر شب قدر نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 1393قسمت اول
» کلیپ زیبای مرد غدیر پیرو خط سقیفه نیست
» مجموعه عکسهای سال 1362 انجمن اسلامی کتابخانه امام جواد (ع)
» فیلم جشن میلاد امام جواد(ع) کاشان سال 93
» شهادت امام جواد (ع) محمدرضا طاهری
» شهادت امام جواد۹۲سنگین....مهدی میرداماد-هیئت بیت الرضا (ع)
» مراسم شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)سال1393
» روضه حضرت زینب (س) حاج حسن خلج
» مراسم جشن میلاد امام جواد کاشان سال منزل آقای عیلرضا آرام 1393 و مسجد
» مراسم جشن میلاد امام جواد کاشان سال منزل آقای عیلرضا آرام 1393 و مسجد
» مراسم جشن میلاد امام جواد کاشان سال منزل آقای عیلرضا آرام 1393 و مسجد
» مراسم جشن میلاد امام جواد کاشان سال منزل آقای علیرضا آرام 1393
» مراسم جشن میلاد امام جواد کاشان سال 1393
» مراسم جشن میلاد امام جواد کاشان سال 1393
» مراسم جشن میلاد امام جواد کاشان سال 1393
» مراسم جشن میلاد امام جواد کاشان سال 1393
» مراسم جشن میلاد امام جواد کاشان سال 1393
» میلاد امام جواد(ع) // سید مهدی میرداماد
» تصاویر ایام فاطمیه حرکت دسته کاروان عزا به طرف بازار قسمت چهارم سال1393
» تصاویر ایام فاطمیه حرکت دسته کاروان عزا به طرف بازار قسمت سوم سال1393
» تصاویر ایام فاطمیه حرکت دسته کاروان عزا به طرف بازار قسمت دوم سال1393
» تصاویر ایام فاطمیه حرکت دسته کاروان عزا به طرف بازار قسمت اول سال1393
» نامه از شهید حسن آرام به بچه های محله از منطقه عملیاتی
» تصاویربسیار دیدنی از مسجد کوفه
» تصاویر کمیاب از حرم امام جواد (ع)
» ....یادواره شهدای هیئت امام محمد تقی الجواد (ع) بهمن ماه 1392 قسمت پنجم
» ....یادواره شهدای هیئت امام محمد تقی الجواد (ع) بهمن ماه 1392 قسمت چهارم
» ....یادواره شهدای هیئت امام محمد تقی الجواد (ع) بهمن ماه 1392 قسمت سوم
» ....یادواره شهدای هیئت امام محمد تقی الجواد (ع) بهمن ماه 1392 قسمت دوم
» ....یادواره شهدای هیئت امام محمد تقی الجواد (ع) بهمن ماه 1392 قسمت اول
» .....عکس قدیمی از شهید زضا ترنجی همراه با ایت الله طباطبایی وشهیدان شعار
» .....فیلم وداع با مسجد کوفه هیئت امام جواد 1390
» .....عکس روز تاسوعا14
» .....عکس روز تاسوعا 13
» ....عکس روز تاسوعا 12
» ....عکس روز تاسوعا 11
» قسمت دوم مجوعه عکسهای هیئت امام جواد در سال 90- 91
» مجوعه عکسهای هیئت امام جواد در سال 90-91
» ...ادامه فیلم عاشورای حسینی سال1392
» .....تصاویر مسجد و کتابخانه امام جواد از سال 1362 تا سال 1367
» ......تصاویر روز اربعین حسینی در مسجد امام جواد(ع) سال1392
» گزارش تصویری بنای مرقد امام حسین (ع) از ابتدا تا اکنون
» ....شب شهادت امام جواد(ع) قسمت دوم 1392
» ....شب شهادت امام جواد(ع) سال1376 در مسجد
» ......آقای جعفری امام جماعت سال 1362 که در مراسم ختم شهیدان ترنجی و ابوالفضلی سخنرانی می کند
» .....شهیدرضا ترنجی در سال 1362درمراسم ختم شهیدان سخنرانی می کند
» .......فیلم شب شهادت امام جواد(ع)سال 1392 کاشان
» ......مراسم ختم شهیدان حسن ابوالفضلی ومهدی ترنجی سال 1362
» .....روز شهادت امام جواد (ع)بازار کاشان 1380
» .......یادش بخیر ذکر سقای طفلان حسین در کنار حرم ابوالفضل1390
» اشپزخانه هئیت امام جواد (ع)سال1371
» هئیت امام جواد(ع) تاسوعا1371
» ....اشپزخانه امام جواد(ع) قسمت دوم
» ......اشپزخانه هئیت امام جواد(ع) سال 1377
» .......فیلم روز تاسوعا محرم 1377 کاروانسرای کاشان
» ......فیلم تاسوعا کاروانسرای کاشان1392
» ......فیلم کربلا
» ........عکس کربلا12
» .......عکس کربلا11
» .......روزتاسوعا10
» .........روزتاسوعا9
» ......روزعاشورا8
» .....روزتاسوعا 7
» ....گالری عکس روز عاشورا 4
» .....گالری عکس روز تاسوعا3
» .....عکس روز تاسوعا 2
» گالری عکس روز تاسوعا 1
» گالری فیلم کربلا